Problém STOČENÝCH KM

Problém nie je len na Slovensku. Problém má celá európa. Žial neexistuje európska databáza histórie km ktorú by krajiny naplňali údajmy z STK poprípade iných zdrojov.

Problém stočených KM nie je len na Slovensku

Problém má celá Európa. Žiaľ neexistuje európska databáza histórie km ktorú by krajiny napĺňali údajmi z STK poprípade iných zdrojov. Je veľa krajín kde tieto údaje ani nie sú verejne dostupné.

Boj proti stáčaniu KM

Každá krajina bojuje s fenoménom stáčania km vlastným spôsobom. Napr. Belgicko a Holandsko sa spojili a informácie si zdieľajú a ukážu každému na špeciálnej internetovej stránke https://ovi.rdw.nl/default.aspx infomáciu o km. Neukážu celú históriu ani presný stav km. Dostanete len informáciu či v systéme nie je údaj ktorý by bol nelogický. To znamená že by stav km nerástol ale klesal. Takže keď malo vozidlo v Belgicku pri kontrole STK dňa 20.01.2015 na odometri 100 000km a o dva roky neskôr 100 001 km systém vám dá informáciu že história km je logická. Ale najazdiť za dva roky iba jeden km je prakticky nemožné. V Poľsku spustil štát stránku https://historiapojazdu.gov.pl/strona-glowna kde si môžete preverit hneď viacero informácií ako napr. históriu km od roku 2014, počet predchádzajúcich majiteľov, aj či to bola fyzická osoba alebo právnická, informácie o tom či bolo vozidlo kradnuté alebo zošrotované. Vzor reportu o vozidle.

STÁČANIE KM je trestné

Zákon úpravou novely 412/2015 Z.z. z 24. novembra 2015 stanovil že stáčanie km na odometri vozidla je trestné.

Super. Problém vyriešený. Žial nie je to také jednoduché. Na to aby sa mohol vinník odsúdiť mu musí byť vyna dokázana. A kedže to je z technického hľadiska nemožné, zatiaľ nikoho do vezenia za stáčanie km neposlali. Dokonca ani noobvinili.

odometer stočené kilometre

Odometre ktoré by bolo nemožné manipulovať

Dnes je možné na internete zakupiť software do PC na manipuláciu odometrov za rádovo 100€. Jediný spôsob ako zabrániť manipulácii odometru je aby výrobcovia do vozidiel montovali odometre ktoré by sa nedali manipulovať. Žiaľ automobilky obhajujú aktuálny stav vyjadrením že v prípade poruchy a výmeny odometru vo vozidle by už v servise nevedeli na nový odometer zadať aktuálny stav km. Tým pádom by vozidlo ktoré malo napr. 120 tis. km naraz 0 km.

Zdá sa že riešenie problému je v nedohľadne. Ale dúfame že bude skôr, ako diaľnica z Bratislavy do Košíc :o)

Jediný spôsob je si vozidlo čo najlepšie overiť.